Trening EMS: co to jest, dla kogo, czy warto

Trening EMS: co to jest, dla kogo, czy warto

22 listopada, 2020 3 przez admin

Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to jedna z najnowszych form treningu odbywająca się przez elektrostymulację mięśniową.

 

Elektrostymulacja mięśni wspiera ich funkcjonowanie, a dzięki temu pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych wyników treningów. EMS, ponieważ właśnie tak skrótowo określa się elektrostymulację mięśniową, to kusząca propozycja dla każdego, kto nie mają czasu na zwykłe ćwiczenia na siłowni lub w klubie fitness. Osobom chcącym wybrać się na trening EMS Kraków daje możliwość zapisania się na niego w wielu punktach. Czy jednak faktycznie trening ten zasługuje na uwagę?

Czym jest EMS?

Electrical Muscle Stimulation, czyli właśnie EMS to nazwa stosowana do opisu techniki treningowej polegającej na stymulowaniu mięśni z użyciem prądu elektrycznego. Ćwiczący zakłada wtedy specjalny strój, który jest połączony z urządzeniem do treningu EMS wysyłającym impulsy elektryczne.

EMS jest rodzajem treningu indywidualnego, personalnego, który prowadzony jest pod okiem doświadczonego trenera posiadającego doświadczenie w tego typu treningach. Przekłada się to również na jego większą skuteczność niż ćwiczeń odbywających się w grupie czy tych samodzielnych.

Trening EMS polega na wykonywaniu zaleconych przez trenera ćwiczeń we współpracy ze sprzętem stymulującym mięśnie. Dzięki niemu tkanka mięśniowa może kurczyć się jeszcze intensywniej, co przekłada się na większą efektywność tego typu aktywności fizycznej.

Aktualnie zainteresowanie treningami EMS w Krakowie oraz w wielu innych miastach w Polsce jest coraz większe. Wynika to głównie z faktu, że jeden 30-minutowy trening może zastąpić nawet kilkugodzinne ćwiczenia. W dzisiejszych czasach, gdy czasu na dbanie o własną sylwetkę i zdrowie jest coraz mniej, technika EMS stanowi interesującą alternatywę dla zwykłych ćwiczeń.

Jak działa sprzęt do elektrostymulacji mięśni?

Technika elektrostymulacji mięśniowej była używana już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Aktualnie stosowany sprzęt jest znacznie nowocześniejszy, co przekłada się również na większą efektywność i bezpieczeństwo jego działania.

Kluby prowadzące trening EMS w Krakowie wykorzystują urządzenia dedykowane do obsługi jednego albo kilku ćwiczących. Sprzęt podłączony jest wtedy do osoby za pomocą okablowania. Warto wskazać, że obecnie w użyciu znajdują się również systemy bezprzewodowe.

Trener obsługujący urządzenie do EMS indywidualnie dobiera jego parametry lub korzysta z gotowych programów. Są one dopasowane specjalnie do potrzeb osoby ćwiczącej, aby pomóc jej w osiągnięciu odpowiednich efektów, na przykład zrzuceniu kilogramów czy wytrenowaniu określonych partii mięśniowych.

Trening EMS – kiedy warto z niego skorzystać?

Stymulacja mięśni przez specjalne urządzenie EMS niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla początkujących, jak i dla osób już teraz ćwiczących i chcących urozmaicić swoje treningi i zadbać o to, aby były one jeszcze efektywniejsze.

Główne korzyści treningów EMS to:

  • zrzucenie nadmiaru kilogramów
  • zmniejszenie obwodów
  • wyćwiczenie różnych partii mięśniowych
  • budowa masy mięśniowej
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych mięśni, stawów
  • poprawa wyglądu skóry – zmniejszenie wiotkości, cellulitu
  • lepsza kondycja organizmu

 

Osobom chcącym zapisać się na trening EMS Kraków pozwala na skorzystanie z usług klubów posiadających duże doświadczenie w tym zakresie i dysponujących najnowocześniejszym sprzętem.

Czy trening EMS jest dobry dla każdego?

Warto pamiętać o tym, że trening EMS nie jest wskazany u każdego. Główne przeciwwskazania to: wady serca, choroby układu krążenia, wszczepiony rozrusznik serca, ciężkie schorzenia neurologiczne.