W czym pomoże Ci trening EMS? Zastosowanie i zalety

W czym pomoże Ci trening EMS? Zastosowanie i zalety

27 grudnia, 2022 0 przez admin

Treningi elektrostymulacji mięśniowej, czyli EMS są obecnie wybierane coraz częściej. Co przemawia za skorzystaniem z tego typu treningów? Dla kogo są one polecane? Gdzie można z nich skorzystać? Zobacz informacje na temat treningów EMS?

 

Elektrostymulacja mięśniowa – podstawowe informacje

EMS, czyli elektrostymulacja mięśniowa lub stymulacja elektryczna mięśni jest rodzajem procesu, podczas którego tkankę mięśniową pobudza się za pomocą impulsów elektrycznych. Prowadzi to wtedy do intensywnej pracy mięśni, nawet bez konieczności prowadzenia męczących ćwiczeń.

 

Stymulacja tego typu jest obecnie używana zarówno w fizjoterapii, jak i w branży fitness. W fitnessie stosowana jest ona jako element treningów EMS, które polegają na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń w połączeniu z przekazywanymi do mięśni impulsami elektrycznymi.

 

Elektrostymulacja jest procesem bezpiecznym, który nie powoduje pojawienia się uczucia bólu. Ma ona jednak określone przeciwwskazania, które dotyczą głównie stanu zdrowia. Nie powinny korzystać z niej osoby, które mają problemy z sercem, wszczepiony rozrusznik, kobiety w ciąży oraz inne osoby z przeciwwskazaniami.

 

Treningi EMS – gdzie się zapisać?

Aktualnie z treningów EMS można skorzystać w różnych klubach sportowych. Powstały nawet kluby specjalizujące się w ich prowadzeniu jak InTime.

 

Aby skorzystać z treningu, konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na dogodny termin. Można zrobić to telefonicznie albo przez internet.

 

Trening EMS – krok po kroku

Jak odbywają się treningi połączone z elektrostymulacją mięśniową impulsami elektrycznymi? Poniżej prezentujemy, jak wyglądają one krok po kroku:

 

  1. Wywiad z trenerem personalnym

Treningi EMS odbywają się w formie treningów personalnych, co oznacza, że są one prowadzone przy udziale trenera personalnego specjalizującego się w tego typu treningach.

 

Podczas wywiadu trener pyta klienta o to, jakie chciałby on osiągnąć cele, a także wykonuje pomiary jego ciała. Dzięki tym informacjom może on następnie przygotować odpowiedni program treningowy dopasowany do jego potrzeb.

 

  1. Założenie sprzętu do treningu EMS

W klubach sportowych używane są specjalne rodzaje urządzeń do treningów EMS, które wykorzystują stacjonarne albo mobilne jednostki generujące impulsy elektryczne.

 

Urządzenia te połączone są z kamizelką albo z kombinezonem do treningu EMS, który zakłada się na strój sportowy. Wyposażone są one w elektrody, które przekazują impulsy elektryczne do mięśni podczas wykonywania ruchów.

 

  1. Ćwiczenia EMS

Kolejnym etapem są już ćwiczenia prowadzone w połączeniu z elektrostymulacją mięśniową. Na ekranie urządzenia do EMS pokazują się wtedy ćwiczenia, jakie należy prowadzić, albo informuje o nich trener personalny.

 

Ćwiczenia te nie są wymagające. Są bardzo proste i nie powodują one pojawienia się nadmiernego obciążenia układu ruchu, w tym stawów, dlatego mogą również korzystać z nich osoby początkujące, bez dobrej kondycji, po urazach i w trakcie rehabilitacji.

 

Całkowity czas jednej sesji treningowej to jedynie 20 minut i zwykle konieczne jest wykonanie 1-2 sesji tygodniowo. Odpowiada to wtedy kilkugodzinnemu pobytowi na siłowni albo w klubie fitness!

 

Jakie efekty może dać trening EMS?

Tego typu treningi pozwalają na uzyskanie wielu efektów, między innymi dzięki nim można zredukować nadmiar kilogramów, można wymodelować swoją sylwetkę oraz sprawić, że mięśnie będą mocniejsze, masywniejsze i lepiej zarysowane. Również rekomendowane są one dla osób z bolącym kręgosłupem, nadmiernie napiętymi mięśniami, obrzękami, o niskiej kondycji.

 

Warto więc wziąć pod uwagę treningi EMS, gdy celem są skuteczne ćwiczenia, lecz nie ma się na nie zbyt wiele czasu. Dzięki elektrostymulacji mięśni można uzyskać świetne efekty bez długich godzin forsownych ćwiczeń!