Czy warto rozpocząć terapię online?

Czy warto rozpocząć terapię online?

23 sierpnia, 2022 0 przez admin

Z roku na rok wydłuża się lista usług, z jakich powszechnie korzystamy na odległość. Forma online w wielu przypadkach jest znacznie wygodniejsza i daje sporą elastyczność. Dziś możemy załatwiać w takiej formie mnóstwo spraw, o których jeszcze niedawno pomyślelibyśmy, że koniecznie wymagają naszej obecności na żywo. Dotyczy to nawet niektórych usług medycznych i konsultacji lekarskich. Coraz więcej osób decyduje się na przykład na terapię z psychologiem online. Mimo różnych wątpliwości, warto pomyśleć o takiej formie pomocy, bowiem ma ona wiele zalet.

Czy psycholog jest w stanie pomóc przez internet?

Do psychologa udajemy się zwykle w trudnych życiowych momentach, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z poważnymi problemami. Siłą rzeczy relacja z takim lekarzem musi być dość osobista i intymna, bowiem specjalista musi mieć tu dostęp do naszych myśli oraz emocji. Wydaje się zatem, że psycholog online (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/psycholog-online) jest pomysłem z góry skazanym na porażkę. Rozmowa zdalna teoretycznie nigdy nie zastąpi przecież spotkania na żywo.

Czasami jednak forma spotkań online jest konieczna. Nie wszyscy mają możliwość korzystania z pomocy psychologa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a jednocześnie dojazdy mogą być poważnym problemem. Ponadto mamy dzięki temu znacznie większy wybór wśród specjalistów, bowiem nie jesteśmy tu ograniczeni lokalizacją.

Pełnoprawna terapia

Terapia którą prowadzi psycholog online jest tak samo wartościowa, jak tradycyjna. W rozmowach z psychologiem liczy się przede wszystkim szczerość, otwartość i chęć do docierania do sedna swoich problemów. Forma spotkania nie ma tu w rzeczywistości wielkiego znaczenia. Najważniejsze jest to, czy spotkania odbywają się regularnie i czy pacjent wykazuje na nich chęć do rozmowy.

Aby taka terapia była komfortowa, należy jedynie zadbać o kilka kwestii. Bardzo ważne są odpowiednie warunki w domu. Psycholog zazwyczaj prowadzi spotkanie z własnego gabinetu. Pacjent musi z kolei znaleźć takie miejsce w domu, w którym może liczyć na intymność i spokój. Spotkania z psychologiem mają bardzo osobisty charakter, i żadna osoba trzecia nie powinna mieć dostępu do rozmów, jakie się tam odbywają.

Bardzo ważną kwestią jest też dobre połączenie internetowe i odpowiedni sprzęt. Jedynie dzięki temu nie będziemy mieli żadnych problemów w komunikacji z lekarzem. Jeśli spotkanie będzie nieustannie przerywane przez problemy techniczne, a lekarz nie będzie do końca słyszał co w ogóle mówimy, taka terapia faktycznie nie będzie miała większego sensu.

Pomoc na odległość

Psycholog online to jeden z wielu przykładów na to, jak dużo rzeczy możemy dziś załatwiać zdalnie. O tym, czy taka forma terapii jest odpowiednia powinien zdecydować sam pacjent. Niektórzy czują się znacznie lepiej, mogąc mówić do psychologa z własnego domu i bezpiecznego dla siebie otoczenia. Inni z kolei nie wyobrażają sobie formy innej, niż spotkania na żywo. Mimo różnych wątpliwości, nie należy jednak z góry skreślać takiej formy terapii. Duża wygoda i oszczędność czasu to tylko kilka pozycji z długiej listy jej zalet.