Jak skutecznie chronić się przed smogiem?

Jak skutecznie chronić się przed smogiem?

1 grudnia, 2023 0 przez Redakcja

W wielu Polskich miastach razem z sezonem zimowym, przychodzi także smog, czyli zanieczyszczone powietrze. Smog stanowi duży problem, ponieważ ma negatywny wpływ na żywe organizmy. Jak sobie z nim radzić?

Unikaj przebywania na zewnątrz

Czasami nie ma innego wyboru i trzeba wyjść z domu. Ale zanieczyszczenie powietrza ma silniejszy wpływ na organizm, kiedy dłużej się przebywa na zewnątrz. Z tego powodu należy jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu. Najlepiej nieco skrócić spacer z psem, a miłośnicy sportu powinni ćwiczyć w domu lub zapisać się na siłownię.

Nie korzystaj z samochodu

Samochody przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń, najlepiej więc z niego zrezygnować i poruszać się komunikacją miejską. Jednak jeśli musimy skorzystać z samochodu, należy pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego, który chroni użytkowników pojazdu przed smogiem.

Monitoruj zanieczyszczenia powietrza

Jesienią i zimą warto monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza. Można to zrobić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, czyli powietrze.gios.gov.pl. Można również użyć aplikacji, która pozwala sprawdzić stan powietrza w okolicy. Jeśli zanieczyszczenie jest wysokie – warto się zastanowić, czy naprawdę musimy wychodzić. Powietrza jest lepszej jakości po godzinach szczytu, czyli w czasie, kiedy ludzie już wrócili do domu z pracy itd.

Noś maskę antysmogową

Osoby, które mieszkają na co dzień w wyjątkowo zanieczyszczonym miejscu, powinny pomyśleć o takich środkach zaradczych, jak maska przeciwpyłowa. W Polsce tego typu rozwiązania wciąż nie są popularne, za to sporo osób im się sprzeciwia. Co ciekawe, w wielu miastach na świecie są na porządku dziennym i lepsze modele mogą zatrzymywać nawet 99% zanieczyszczeń.

Zażywaj witaminy

Kiedy w powietrzu znajduje się sporo zanieczyszczeń, warto dbać o swoją dietę i spożywać dużo produktów, bądź postawić na suplementy, z witaminą A, C, E oraz z selenem. Składniki te umożliwiają zneutralizować nadmiar wodnych rodników, które mogą znaleźć się w organizmie z powodu smogu.

Spędzaj czas wolny poza miastem

Jeśli tylko jest taka możliwość – warto spędzać czas poza dużym i zanieczyszczonym miastem i udać się w miejsce, gdzie powietrze jest czyste. Wystarczy kilka dni bez smogu, aby poczuć się lepiej. Długa ekspozycja na zanieczyszczenia może powodować nie tylko gorsze samopoczucie, ale nawet dolegliwości zdrowotne czy choroby.

Staraj się oddychać przez nos

Nos stanowi naturalny filtr powietrza, najzdrowiej więc oddychać przez niego. Na zewnątrz warto unikać oddychania ustami.

Unikaj przebywania w centrum w godzinach szczytu

Najwięcej zanieczyszczeń występuje tam, gdzie jest najwięcej samochodów. Warto więc unikać centrum w godzinach szczytu, czyli wtedy, kiedy wiele osób jedzie do pracy i kiedy z niej wracają. O ile to możliwe, powinno się również robić zakupy w tygodniu.

Sprawdzaj warunki atmosferyczne

Przed wyjściem z domu warto sprawdzić warunki atmosferyczne. Kiedy jest ciepło, wiele wiatry i pada deszcz – najprawdopodobniej jakość powietrza jest dobra, ponieważ ludzie nie ogrzewają swoich mieszkań, a deszcz i wiatry usuwają na chwilę zanieczyszczenia. Zaś kiedy jest chłodno i bezwietrznie, najpewniej pył zatrzymuje się w powietrzu i nic na niego nie oddziałuje.

Kup dobry oczyszczacz powietrza

Warto zaopatrzyć się również w dobrej jakości oczyszczacz powietrza do mieszkania. Najlepsze filtry to HEPA H13 i węglowy. Co ważne, kiedy wychodzisz z domu, zamykaj okna, które wychodzą na ulicę. Wtedy można też zostawić włączony oczyszczacz powietrza, aby po powrocie do domu oddychać czystym powietrzem.