Toksyna botulinowa na migrenę – na czym polega zabieg?

Toksyna botulinowa na migrenę – na czym polega zabieg?

2 lutego, 2021 1 przez admin

Najczęściej botoks, czyli toksyna botulinowa kojarzy się z usuwaniem zmarszczek. Substancja ta ma też inne zastosowania – może pomóc na migrenę.

Migreny są poważnym problemem, ponieważ nie zawsze ich konwencjonalne leczenie z użyciem środków przeciwbólowych daje odpowiednie leczenie. W takim przypadku warto rozważyć alternatywę – toksyna botulinowa na migrenę to ostatnio jeden z popularnych zabiegów, który powadzony jest w wielu miastach w Polsce.

Skąd biorą się migreny?

Badacze nie wiedzą dokładnie, co powoduje powstawanie poważnych bólów głowy określanych jako migreny. Prawdopodobnie migreny są związane z genetyką, a dokładnie genetycznymi predyspozycjami do nadwrażliwości reakcji neuronaczyniowych.  To dolegliwość, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może trwać nawet do 3 dni, podczas których pojawiają się dolegliwości o różnym stopniu nasilenia. Często bólom głowy towarzyszą wtedy nadwrażliwość na światło, zapachy, dźwięki, nudności, wymioty, problemy z widzeniem czy niedowłady.

Migrena może pojawiać się bez wcześniejszych objawów, ale często zdarza się, że poprzedzają ją określone symptomy – wtedy można zapobiegać jej rozwinięciu się do pełnej postaci. Leczenie migren polega głównie na stosowaniu środków przeciwbólowych. Stosowane są wówczas specjalne, silne środki, także dostępne na receptę. Jednak leczenie farmakologiczne nie jest w tym przypadku jedyną opcją, ponieważ obecnie coraz głośniej jest o jeszcze jednej metodzie – to toksyna botulinowa na migrenę. 

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, określana w skrócie jako botoks, jest substancją produkowaną naturalnie przez bakterie jadu kiełbasianego. Związek ten wykazuje właściwości blokujące przewodnictwo między nerwami a mięśniami, co powoduje, że dochodzi wtedy do rozluźnienia mięśnia. Taka właściwość toksyny botulinowej spowodowała, że stała się ona powszechnie stosowana w wielu różnych obszarach medycyny, między innymi przy leczeniu nadmiernych skurczów, zeza, spastyczności mięśni. Także używana jest ona w gabinetach medycyny estetyczne, gdzie służy do usuwania zmarszczek. Wstrzyknięta w skórę toksyna botulinowa powoduje zablokowanie ruchu mięśni w określonym obszarze. Dzięki temu można uzyskać efekt terapeutyczny.

Toksyna botulinowa na migrenę

Poza powyższymi zastosowaniami botoks coraz częściej używany jest w leczeniu migren. Obecnie toksyna botulinowa na migrenę coraz częściej polecana jest jako sposób na zapobieganie dolegliwym bólom głowy oraz na ich znaczne zmniejszenie, gdy już do nich dojdzie. Badania prowadzone nad tą metodą wskazują, że cechuje się ona wysokim stopniem bezpieczeństwa i jednocześnie skuteczności, chociaż nie zapewnia ona stuprocentowych efektów u każdego pacjenta. Szacuje się, że toksyna botulinowa na migrenę pomaga u około 70-80 proc. pacjentów, przy czym u połowy całkowicie eliminuje dolegliwości.

Na czym polega leczenie migren toksyną botulinową?

Podobne jak w innych przypadkach, gdy stosuje się botoks, zabieg polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki substancji w oznaczone miejsca. Gdy stosowana jest toksyna botulinowa na migrenę, ostrzykuje się głowę w odpowiednich punktach – na czole, okolicy skroni, okolicy potylicznej, a także na karku. Zastosowanie toksyny botulinowej w odpowiednich miejscach pozwala na rozluźnienie mięśni, a tym samym umożliwia zredukowanie dolegliwości. Skuteczność polega w tym przypadku na zapobieganiu uwalniania się cząsteczek pobudzających pojawianie się stanu zapalnego, a także mediatorów bólu. W efekcie toksyna botulinowa na migrenę umożliwia zredukowanie dolegliwości na długi czas.