Przeszkadza Ci diastema? Sprawdź, jak ją zlikwidować

Przeszkadza Ci diastema? Sprawdź, jak ją zlikwidować

18 grudnia, 2020 1 przez admin

Diastema, czyli przerwa, szpara pomiędzy zębami bardzo często traktowana jest jako defekt estetyczny. Jak można ją zamknąć?

Przerwa między zębami, najczęściej widoczna pomiędzy jedynkami, jest dla wielu osób defektem, który wpływa na pojmowanie własnej atrakcyjności. W takim przypadku warto udać się do gabinetu dentystycznego i skorzystać z procedury jej likwidacji. Co warto wiedzieć na temat diastemy oraz jej zamykania? Sprawdź najważniejsze informacje, zanim udasz się do gabinetu.

Czym jest diastema?

Diastema to zauważalna przerwa pomiędzy górnymi jedynkami. Terminem tym określa się też potocznie inne rodzaje przerw między zębami. Diastema wzbudza często kontrowersje. Dla niektórych osób jest ona niezbyt atrakcyjna, dla innych natomiast jest dużym atutem. W mediach można spotkać się z wieloma osobami, które mają widoczne diastemy – to także modelki, które traktują je jak swój atut i znak rozpoznawalny. Nie każdy jednak musi lubić diastemę – wtedy warto udać się do dobrego gabinetu stomatologicznego.

Przyczyny powstania diastemy

Do powstania diastemy może dojść na skutek różnych czynników. Ustalenie jej przyczyny jest istotne, ponieważ wpływa ona wówczas na sposób leczenia diastemy. Najczęściej do powstania szpary między zębami dochodzi w pierwszych latach życia – wówczas jest ona uznawana jako zmiana fizjologiczna, która następnie zanika. Może jednak zdarzyć się, że z określonych przyczyn diastema zostaje na dłużej. Wtedy najczęściej jest to kwestia uwarunkowań genetycznych, które związane są z kościami szczęki, szerokością siekaczy, wędzidełkiem górnym.

Ponadto do powstania diastemy może dojść na skutek innych czynników – także w dorosłym życiu. To między innymi:

  • wady zgryzu jak tyłozgryz i tyłożuchwie
  • ssanie palca lub korzystanie ze smoczka po wyrznięciu się stałych zębów
  • braki zębowe, na przykład po ekstrakcji
  • nieprawidłowe wymiary zębów
  • niekonwencjonalny kształt zębów

Czy diastemę trzeba zamykać?

W większości przypadków diastema nie musi być zamykana. Oczywiście, jest to możliwe wtedy, gdy przeszkadza ona pacjentowi i chce on się jej pozbyć. Wskazaniem do likwidacji diastemy są z kolei wady zgryzu. Mogą one powodować nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej, a także powstawanie nieprawidłowego zgryzu. Przekłada się to z kolei na problemy z nagryzaniem, tworzenie się wad wymowy, większą podatność na próchnicę. Najlepiej zatem udać się do dentysty, który będzie mógł wykonać kompleksowe badanie i doradzić, czy zamykanie diastemy jest konieczne oraz wskazać na metodę, która najlepiej się wtedy sprawdzi.

Metody usuwania diastemy

W gabinetach dentystycznych można skorzystać z różnych metod zamykania diastemy. Niektóre z nich pozwalają na uzyskanie estetycznego efektu już po jednej wizycie. Inne natomiast wymagają nieco dłuższego leczenia.

W leczeniu diastemy stosowane są:

  • bonding – najtańsza opcja, uzupełnienie kompozytowe
  • licówki porcelanowe – trwałe, ale dość drogie
  • aparat ortodontyczny – pozwala na uzyskanie dożywotnich efektów