Prywatnie do specjalisty. Ile kosztuje prywatna wizyta u lekarza?
4 stycznia, 2021Chociaż większość Polaków może korzystać ze świadczeń zdrowotnych na NFZ, dużym zainteresowaniem cieszą się prywatne usługi medyczne.
Kiedy warto udać się do lekarza prywatnie? Na jaki wydatek trzeba się wtedy przygotować?
Przychodnie prywatne coraz popularniejsze
Dostanie się do lekarza na NFZ może być bardzo dużym problemem, zwłaszcza wtedy, gdy mowa o lekarzu specjaliście. Aby udać się do specjalisty jak endokrynolog czy urolog niekiedy trzeba czekać miesiącami, a w niektórych placówkach terminy to nawet ponad rok.
Nic dziwnego, że prywatne placówki medyczne są obecnie wybierane tak często. Są one dostępne zarówno w największych miastach, między innymi w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu, jak i w mniejszych miejscowościach. W prywatnej przychodni można udać się zarówno do lekarza POZ – lekarza rodzinnego czy do pediatry, jak i do lekarza specjalisty. Tutaj dostępny zakres specjalności jest bardzo szeroki, a czas oczekiwania na wizytę krótki, co powoduje, że wielu pacjentów, nawet ubezpieczonych w NFZ, woli zapłacić za swoją wizytę lekarską.
Prywatna wizyta u lekarza – kiedy warto?
Do prywatnego gabinetu medycznego warto udać się wtedy, gdy nie możemy zwlekać z konsultacją, na przykład w przypadku wystąpienia nagłej infekcji, dolegliwości bólowych, podejrzenia poważnego schorzenia. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala wtedy na zniwelowanie towarzyszących chorobie objawów szybko i skutecznie poprzez wdrożenie właściwego leczenia. Warto też wskazać, że w prywatnych placówkach medycznych można skorzystać z nowoczesnych metod diagnostycznych, co także znacznie przyspiesza uzyskanie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Cennik konsultacji w prywatnym gabinecie medycznym
Koszty związane z prywatnym leczeniem są zależne od szeregu czynników. Ile kosztuje wizyta w prywatnej placówce? Cenniki wizyt u specjalistów w większości przypadków wynoszą od 100 do 150 złotych. Warto jednak wskazać, że niekiedy cena może wynieść aż około 300 złotych – dotyczy to głównie wizyt u lekarzy będących profesorami, ordynatorami w szpitalach.
Dodatkowo do wizyty należy dodać koszty związane z diagnostyką. Przykładowo, badanie ultrasonograficzne, czyli USG w gabinecie to wydatek rzędu 100-150 złotych. Więcej należy zapłacić za specjalistyczne badania, na przykład za rezonans magnetyczny, badania z kontrastem. W prywatnym centrum medycznym najczęściej można też przeprowadzić badania krwi – tutaj cennik rozpoczną się od kilku złotych, a kończy na kilkuset złotych. Zabiegi prowadzone prywatnie to wydatek od około 300 złotych za usunięcie pieprzyka do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za wykonanie protezy zębowej na implantach.
Jak wybrać dobrego lekarza prywatnie?
Chociaż usługi medyczne świadczone prywatnie uznawane są za wyższej jakości, to jednak zawsze przed rejestracją do lekarza warto sprawdzić opinie na jego temat. Teraz jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ można zrobić to w internecie.
No coż. Wizyty lekarskie prywatnie tanie nie są. Ale sama od jakiegoś czasu wolę wydać pieniadze i zapisać się do prywatnej kliniki. Niestety ale terminy oczekiwania na fundusz krótkie nie są i czasami czeka się na wizytę długimi miesiącami. Jeśli czuję dolegliwości, to jednak chcę dostac się na wizytę jak najszybciej.
Dobrze jest rzecz jasna poczytać sobie opinie o danym lekarzu.Tak aby mieć pewność, ze wybieramy dobrze.