Laseroterapia – biostymulacja laserem w fizjoterapii
25 stycznia, 2021Laseroterapia to jedna z popularnych form fizjoterapii przeznaczona na bóle mięśni, stawów i urazy. Co warto o niej wiedzieć?
Nowoczesna fizjoterapia wykorzystuje szeroką gamę różnych metod przeznaczonych do rehabilitacji pacjenta. Wśród ich znajduje się również laseroterapia, która polega na wykorzystaniu odpowiednich urządzeń laserowych do naświetlania ciała.
Na czym polega laseroterapia?
Laseroterapia to nazwa grupy zabiegów wykorzystujących światło laserowe. Jest ono powszechnie stosowane w medycynie, w tym między innymi do prowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych. W przypadku fizjoterapii stosuje się terapię promieniowaniem laserowym o niskiej mocy, która określana jest również jako laseroterapia niskopoziomowa – LLLT albo jako biostymulacja laserowa. W porównaniu do innych laserów, używanych między innymi w medycynie estetycznej, w tym przypadku nie dochodzi do uszkodzenia tkanek, ale do pobudzenia ich do regeneracji, czyli do tak zwanej biostymulacji.
Laseroterapia – jakie są efekty zabiegów?
Ze względu na zastosowanie specyficznych urządzeń laserowych o niskiej mocy, fizjoterapia powadzona z użyciem takiego sprzętu pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w wielu dolegliwościach.
Działanie lasera biostymulującego:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- redukcja dolegliwości zapalnych – zmniejszanie zapaleń tkanek
- przyspieszanie gojenia się ran i tworzenia się z nich blizn
- redukcja bólów stawowych
- przyspieszenie regeneracji tkanek
- uzyskanie efektu szybszego zrostu kostnego
Ze względu na takie działanie lasera biostymulującego jest on używany w wielu dolegliwościach dotykających narządu ruchu człowieka. Warto jednak wskazać, że można wykorzystać go także w innych celach.
Wskazania do fizjoterapii metodą laseroterapii
Laseroterapia pozwala klientom na uzyskanie kompleksowej pomocy wtedy, gdy pojawiają się różne dolegliwości. Może być używana przy schorzeniach i urazach pojawiających się w wielu obszarach ciała – niezależnie od płci i wieku pacjenta.
Przykładowe dolegliwości, w których stosowane są lasery biostymulujące:
- choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, biodrowych
- łuszczycowe zapalenie stawów
- neuralgia międzyżebrowa
- neuralgia nerwu trójdzielnego
- reumatoidalne zapalenie stawów
- skręcenia
- zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych
- zespoły przeciążeniowe narządu ruchu
- zespół rwy kulszowej
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- złamania
- zwichnięcia
- zwyrodnienia kręgosłupa
Dodatkowo taka fizjoterapia prowadzona jest u pacjentów, którzy mają dolegliwości dermatologiczne, między innymi owrzodzenia, infekcje ropne, są po przeszczepie skóry, mają trudno gojące się rany pooperacyjne.
Jak przebieg laseroterapia?
Laseroterapia jako metoda fizjoterapeutyczna nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Zabieg polega na naświetlaniu światłem lasera o odpowiednich parametrach, co pozwala na uzyskanie efektu terapeutycznego. Dodatkowo procedura laseroterapii może być prowadzona również jako uzupełnienie innych metod rehabilitacyjnych dla uzyskania jeszcze lepszych efektów. Dla uzyskania optymalnego efektu taka fizjoterapia w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzona jest w serii zabiegów – liczbę i częstotliwość ich prowadzenia dobiera fizjoterapeuta w zależności od stanu pacjenta.
Przeszłam rwę kulszową ok. trzy lata temu. Przytrafiła mi się książkowa, która trwała trzy miesiące. Przyczyną rwy są uciski na nerw kulszowy spowodowane przez zwyrodnienia czy przesunięcia w kręgosłupie. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u dobrego osteopaty czy fizjoterapeuty, oraz ćwiczenia, które zwolnią ucisk. Nacieranie olejami rycynowymi czy innymi specyfikami może doraźnie na chwilę pomóc (mi nie pomagało), ale nie usunie przyczyny bólu.