Ile kosztuje prywatne USG ortopedyczne?
21 lipca, 2021Czas oczekiwania na wizytę w gabinecie wykonującym USG ortopedyczne na NFZ może sporo trwać. Ile trzeba zapłacić za badanie prywatne?
Badanie USG narządu ruchu, czyli inaczej USG ortopedyczne jest rodzajem procedury, która używana jest w celach diagnostycznych oraz przy prowadzeniu wybranych zabiegów. Jak wybrać najlepszą ofertę? Z jakimi cenami trzeba się liczyć?
Na czym polega USG narządu ruchu?
Procedura jak USG narządu ruchu, która określana jest także jako USG ortopedyczne, polega na przeprowadzeniu obrazowania narządu ruchu z użyciem metody ultrasonograficznej. Pozwala ona na sprawdzenie wygląd tkanek miękkich i zarysów kości i stosowana jest głównie do sprawdzenia stanu tkanek stawowych i mięśniowych.
USG ortopedyczne nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i może być przeprowadzone w dowolnym momencie. Lekarz wykonujący badanie odczytuje wynik na ekranie urządzenia do USG i możne również wykonać wydruk tkanek.
Kiedy wykonuje się USG ortopedyczne?
Najczęściej wskazaniem do wykonania USG narządu ruchu jest uraz, na przykład wynikający z wypadku komunikacyjnego, nadwyrężenia podczas uprawiania sportów. Mogą towarzyszyć mu wtedy ból, obrzęki, krwiaki.
Również USG przeprowadzane jest w przypadku podejrzenia schorzeń, na przykład chorób stawowych czy mięśniowych, które wymagają dalszej diagnostyki.
Skierowanie na badanie USG może wystawić lekarz rodzinny, internista, ortopeda i inni lekarze. Także może być ono wykonane bez skierowania prywatnie.
USG ortopedyczne – prywatnie czy na NFZ?
Gdy chodzi o USG ortopedyczne Kraków jest miastem, gdzie procedura ta może być wykonana w wielu punktach. Wykonują ją gabinety prywatne i posiadające umowę podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zasadniczo oczekiwanie na USG narządu ruchu na NFZ trwa nawet parę tygodni, co powoduje, że wielu pacjentów woli zdecydować się na wizytę w prywatnym gabinecie lub klinice medycznej.
Cena prywatnego USG narządu ruchu
Za badanie USG wykonane prywatnie nie trzeba zapłacić dużo. Ceny wynoszą najczęściej od około 80 złotych do 200 złotych, natomiast średnio trzeba zapłacić za badanie od 120 do 150 złotych.
Prywatne placówki medyczne publikują dokładne informacje o cenach badań USG na swoich stronach internetowych – można wtedy sprawdzić wydatek i dodatkowo zapisać się na badanie przez internet lub znaleźć telefon, by przeprowadzić rejestrację telefonicznie.