Czy warto kupować aparaty słuchowe w zwykłych sklepach?

Czy warto kupować aparaty słuchowe w zwykłych sklepach?

20 stycznia, 2021 1 przez admin

Te najtańsze można kupić już za kilkadziesiąt, natomiast droższe to wydatek paruset złotych. Czy aparaty słuchowe warto kupować w zwykłych sklepach?

Pogorszenie się słuchu może dotknąć każdego z nas. W takiej sytuacji wskazana jest jego korekcja.  Dzisiaj takie urządzenia jak aparaty słuchowe można kupić również w marketach lub na aukcjach internetowych w cenach rozpoczynających się od około 35 złotych. Czy jednak takie aparaty do ucha rzeczywiście są dobrym wyborem?

Kiedy należy kupić aparat słuchowy?

Najczęściej aparaty słuchowe kojarzą się z osobami w podeszłym wieku. Rzeczywiście, to właśnie wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia się jakości słuchu. Stąd też wielu seniorów cierpi na niedosłuch wymagający korekcji. Jednak problemy ze słuchem mogą pojawić się również u osób młodszych, na przykład pracujących w głośnym środowisku. Aby ocenić, czy konieczna jest korekcja słuchu, należy udać się na jego badanie. Obecnie można wykonać je w wielu punktach – także bezpłatnie.

Wskazania do wykonania badania słuchu

  • pogłaśnianie telewizora, radia
  • głośne mówienie do innych przez telefon komórkowy
  • proszenie o powtarzanie wypowiedzi
  • trudności ze słyszeniem mowy stojącej obok osoby w głośnym środowisku

Tani aparat słuchowy – czy warto?

Wiele osób rezygnuje jednak z badania słuchu i kupuje aparaty słuchowe dla siebie albo dla bliskiej osoby bez wcześniejszych konsultacji ze specjalistą w tym zakresie – protetykiem słuchu. W sprzedaży można znaleźć tanie, dostępne od ręki aparaty słuchowe w wielu wariantach. Oferują je popularne sklepy – dyskonty, markety, a nawet sklepy medyczne czy apteki. Można też kupować je sklepach online. Niskie ceny kuszą, ponieważ aparat można zakupić w cenie już poniżej 100 złotych.

Czy jednak warto kupować takie tanie aparaty słuchowe bez wcześniejszego badania? Eksperci przestrzegają, że nie zapewniają one optymalnej jakości w korekcji niedosłuchu. Wynika to z faktu, że tanie aparaty działają tylko na zasadzie pogłośnienia dźwięków – bez regulacji ich tonów, dlatego nie mogą być dopasowane do użytkownika. Często są też dość duże, ciężkie, a przez to niewygodne. 

Chociaż taki niedrogi wzmacniacz słuchu może poprawić głośność słyszenia u osoby, która ma niedosłuch, to jednak warto wskazać, że nie będzie to aż taka różnica, jak w przypadku profesjonalnego sprzętu do korekcji, który dodatkowo zostanie prawidłowo skonfigurowany przez protetyka.

Gdzie kupować dobre aparaty słuchowe?

Aby zakupić dobry aparat słuchowy, warto udać się do centrum badań słuchu, gdzie można skorzystać z profesjonalnego badania i konsultacji z protetykiem słuchu. Wtedy specjalista doradzi, jaki rodzaj aparatu będzie najlepszy. 

W centrach oferowane są wysokiej jakości aparaty od renomowanych producentów, dlatego klienci mogą otrzymać sprzęt, który będzie komfortowy w użytkowaniu i będzie mógł posłużyć na długi czas. Protetyk wykona też takie ustawienie aparatu, aby korzystanie z niego było jeszcze wygodniejsze, a pacjent mógł usłyszeć wyraźnie wszystkie docierające do niego tony. Osoby, które wcześniej korzystały z najtańszych aparatów słuchowych, mogą wtedy zauważyć znaczną różnicę w jakości dźwięku.

Podsumowując: najtańsze aparaty słuchowe, chociaż mogą nieco pogłośnić docierające do ucha dźwięki, nie są w stanie zapewnić aż tak dobrego efektu jak aparaty dopasowane indywidualnie po badaniu słuchu przez fachowego protetyka. Warto postawić na jakość – to inwestycja w zdrowie i codzienny komfort.