Chirurgia stomatologiczna – kiedy stosuje się zabiegi chirurgiczne w stomatologii?

Chirurgia stomatologiczna – kiedy stosuje się zabiegi chirurgiczne w stomatologii?

27 czerwca, 2022 0 przez Redakcja

Dział stomatologii jak chirurgia stomatologiczna zajmuje się prowadzeniem różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Kiedy konieczne będzie skorzystanie z pomocy chirurga stomatologa? Jak wybrać właściwy gabinet prowadzący usługi w tym zakresie?

Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Specjalista w dziedzinie chirurgii i stomatologii to chirurg stomatologiczny. Zajmuje się on prowadzeniem badań i zabiegów w ramach różnych dolegliwości dotykających twarzoczaszki oraz tkanek w obrębie twarzy, w tym jamy ustnej oraz szyi.

Dodatkowo chirurg stomatologiczny może również prowadzić zabiegi w ramach leczenia wad zgryzu we współpracy z ortodontą.

Obecnie z pomocy takiego specjalisty pacjenci mogą skorzystać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie w gabinetach i klinikach stomatologicznych działających na terenie całego kraju.

Profesjonalna chirurgia stomatologiczna Kraków ­– z ofertą krakowskich stomatologów można zapoznać się już teraz w sieci, by wybrać najlepszy gabinet klub klinikę.

Chirurgia stomatologiczna – zakres zabiegów

W ramach chirurgii stomatologicznej prowadzona jest bardzo szeroka gama zabiegów, dlatego też pomoc tego specjalisty może być konieczna w wielu przypadkach. Najczęściej chirurg stomatologiczny zajmuje się prowadzeniem poniższych typów zabiegów:

  • Usuwanie zębów – są one usuwane metodą chirurgiczną, czyli wymagają wykonania odpowiednich cięć,
  • Usuwanie korzeni zębowych – zatrzymanych albo uszkodzonych, zainfekowanych,
  • Usuwanie zmian chorobowych w jamie ustnej – torbiele, guzki, włókniaki, brodawczaki i inne,
  • Odsłanianie zębów zatrzymanych – które nie wyrosły prawidłowo w łuku zębowym,
  • Przygotowywanie pacjenta do dalszego leczenia – protetycznego, ortodontycznego, implantologicznego,
  • Nacinanie wędzidełka języka – stosowane jest ono w ramach terapii logopedycznych, by poprawić wymowę,
  • Leczenie dolegliwości dotykających ślinianek.

Oczywiście, jest to jedynie kilka typów zabiegów, jakie prowadzone są w ramach chirurgii stomatologicznej, ponieważ dział ten obejmuje również innego rodzaju procedury.

Gdzie warto skorzystać z chirurgii stomatologicznej?

Jak wspomniano wcześniej, zabiegi mogą być prowadzone zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie.

Wielu pacjentów decyduje się na wizyty w prywatnych gabinetach, ponieważ to właśnie tam mogą oni skorzystać z pełnej gamy usług, również tych, które nie znajdują się w koszyku zabiegów refundowanych przez Fundusz. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku krótki czas oczekiwania na zabieg, a także możliwość skorzystania z zabiegów ekspresowych w ramach pogotowia stomatologicznego.

Pełne wsparcie w tym obszarze zapewnia również Klinika Ziętek Clinic, która zatrudnia renomowanych dentystów z dużym doświadczeniem. Dysponuje ona także nowoczesnym zapleczem pozwalającym na wykonywanie zabiegów sprawnie i bez bólu.

Znieczulenie podczas zabiegów chirurgii stomatologicznej – jakie wybrać?

Podczas zabiegów prowadzonych w ramach chirurgii stomatologicznej stosowane są odpowiednie znieczulenia, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych.

Standardowo używane są znieczulenia z użyciem igły, natomiast można także wybrać inne metody znieczuleń. Do dyspozycji są miedz innymi znieczulenia komputerowe, które są mniej bolesne od standardowych. Znieczulenie może być też uzupełnione o zastosowanie gazu rozweselającego, który zmniejsza poziom stresu i pozwala pacjentowi na łatwiejszy relaks.

W przypadku poważniejszych zabiegów stosowane są znieczulenia ogólne- narkoza. Mogą być one wykonane również u osób z dentofobią, czyli tych, które boją się wizyt u dentysty.